پونز چگونه متولد شد؟

مهاجرت، واژه ­ای که به نظر من معنی خیلی بزرگتری نسبت به نقل مکان طولانی مدت از جایی به جای دیگه داره. اینقدر بزرگ که گاهی کل ابعاد زندگی آدم رو در بر میگیره و تحت تاثیر خودش قرار میده، به ویژه اگه صحبت درباره مهاجرت از کشورت به کشور دیگه ای باشه…

431604-PE7V12-886

یادم میاد روزای اولی که به مسکو اومده بودم چه مشکلات عجیب و غریبی داشتم. از عادت نداشتن به هوای سرد مسکو و بلد نبودن زبان روسی تا سردرگمی برای پیدا کردن آپارتمان مناسبی برای زندگی و صد جور مشکل کوچک بزرگ دیگه. بعد از یکی دو هفته با چند ایرانی آشنا شدم که اکثرا مدت بیشتری بود که روسیه بودن و تقریبا عادت کرده بودن. یک روز ازشون پرسیدم چطور باید آپارتمان اجاره کنم یا همخونه پیدا کنم؟! دو سه نفرشون گفتن که چند تا پیج توی اینستاگرام اینکار رو برا بچه ها انجام میدن و اگه کسی همخونه بخواد به اونا میسپاره. خیلی تعجب کردم، حین صحبت متوجه شدم که اونا هم دقیقا همین مشکلات رو داشتن قبلا و خیلی براشون عادی بود و میگفتند اوایل برای همه همینطوریه و کم کم عادت می­کنی و شروع کردن از مشکلات بزرگتری که خودشون دارن برام گفتن: یکی میگفت مدرکی رو ایران جاگذاشته و اگر تا سه روز دیگه دستش نرسه ثبتنام دانشگاهش به مشکل میخوره، یکی دیگه میگفت توی درسی مشکل داره و دنبال ایرانی سال بالاتر میگرده که بهش درس بده، اون یکی دنبال کسی میگشت که با بهترین حالت تومان رو به دلار براش چینج کنه…

واسم پر واضح بود که راه حلی که برای پیدا کردن خونه به من پیشنهاد دادن راه اصولی نیست و اصلا به نتیجه نمیرسه یا اگه هم برسه با توجه به تجربه چند ساله زندگی دانشجویی که تهران داشتم، ممکنه من رو به اجبار با کسی همخونه کنه که هیچ وجه مشترک اخلاقی با هم نداشته باشیم.

world_travel_suitcase

چند ماه گذشت و من کلی دوست پیدا کرده بودم و کم و بیش دغدغه ها و مشکلاتشون رو میدیدم، چیزی که خیلی این وسط به چشمم میومد این بود که ایرانیا، فارغ از فرهنگ و اقلیت بومی که ازش اومده بودن، اینجا چقدر مشکلات و معضلاتشون شبیه به همه… ارز، دانشگاه، خونه مناسب، هم خونه بد، سردرگمی برای فروش وسایلی که اینجا خریده بودن و بعد از فارغ­التحصیلی یا انتقالی نمیتونستن با خودشون ببرن، پیدا کردن خدمات ایرانی مثل رستوران، آرایشگاه، تعمیرکار موبایل و… که 90 درصد این مشکلات هم بدست ایرانیای دیگه­ای که سال­ها روسیه زندگی کردن حل می­شد، فقط مشکل اینجا بود که این دو نفر یا همو پیدا نمیکردن یا اگه هم پیدا میکردن حداقل با دو سه تا واسطه بود که براشون گرون تموم میشد.

خوشبختانه یا متاسفانه از دانشگاه دوره لیسانس ما اینقدری از دوستام به کشورهای مختلف مهاجرت کرده بودن که با یک گپ و گفت ساده باشون متوجه بشم این اوضاع فقط مربوط به روسیه نیست و همه جای دنیا ایرانیا علی­الخصوص قشر دانشجو همین مشکلات مشابه رو دارن.

Education YES Designing A Disney Story Large 597x336 - پونز چگونه متولد شد؟

ماه ها توی این فکر بودم که چطور میشه راهی بهتر برای جمع کردن ایرانیای خارج از کشور توی یک بستر متمرکز پیدا کرد که بتونن اونجا راحت هم رو پیدا کنن و نیازمندی­ های روزمره شون تا حد امکان با هموطنشون رفع بشه؟ تا یک روز توی گشت گذار اینترنتی که درباره این موضوع داشتم به یک فروم (انجمن) وارد شدم که خیلی نظرم جلب کرد، بچه های آلمانی یک کالج معماری توی فلورانس ایتالیا، برای خودشون یک فروم راه انداخته بودن و اونجا وسایل شخصی و زندگی که نیاز نداشتن رو با هم معامله میکردن و توی بخش دیگه ایش به هم تو مشکلات درسی و پروژه ها کمک میکردن. برای چند ثانیه ای حس کردم که اون حس نژادپرستی دوران ورماخت هنوز با آلمانیا مونده که اینطور متعصبانه نمیذارن به هم وطنشون توی کشور غریب ضرری برسه! ولی بیشتر که به موضوع فکر کردم دیدم که نه تنها این کار اصلا نژادپرستانه نیست، تازه خیلی هم کاربردیه و باید ازش درس گرفت و برای ما ایرانیا که سراسر دنیا هم هستیم باید همچین بستری وجود داشته باشه. اینترنت رو زیر رو کردم که شاید سایت نیازمندی برای ایرانیان خارج از کشور پیدا کنم اما هیچ سایتی که به صورت جهانی و متمرکز این کار رو انجام داده باشه پیدا نکردم. کم کم داشتم به  این فکر میکردم که خودم باید اینکار رو انجام بدم یاد دوران راهنمایی و دبیرستانم افتاده بودم که وبلاگ داشتم و نویسندگی میکردم.

بله راهش تاسیس یک سایت بود که بصورت جهانی تمام کشورهایی که ایرانیا بیشتر بهش مهاجرت کردند رو پوشش بده، چند تا از دوستامو جمع کردم و ایده رو باشون مطرح کردم، به طرز غیر قابل باوری برای خودم، همه با ایده موافق بودن و این بود که با جمع شدن گروهی از بچه های نخبه ایرانی و با استفاده از تجربه چند ساله زندگی خارج از ایران و مصاحبت با صدها ایرانی مقیم سراسر دنیا، پونز متولد شد.