دانشجویان ایرانی خارج از کشور از مشکلات خود می گویند

بر اساس آمارهای اعلام شده در حال حاضر 120 هزار دانشجوی ایرانی در مقاطع مختلف علمی در خارج از کشور تحصیل می کنند که از میان آنان تعداد اندکی بورسیه هستند و حین تحصیل کمک هزینه دریافت می کنند.
شماری از این دانشجویان در روزهای اخیر برای شرکت در نخستین همایش هم اندیشی دانشجویان ایرانی خارج کشور با شعار ˈدانش، فرهنگ و هویتˈ در دانشگاه صنعتی شریف که از سوی دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج کشور برگزار شد به ایران سفر کرده اند.
بر اساس اعلام دست اندرکاران برگزاری همایش مزبور 450 دانشجوی ایرانی از 30 کشور جهان برای شرکت در همایش ثبت نام کرده بودند که از میان آنان 200 نفر انتخاب شدند و در نهایت حدود 180 نفر در همایش هم اندیشی دانشجویان ایرانی خارج از کشور شرکت کردند.
هدف از برگزاری نخستین همایش هم اندیشی دانشجویان ایرانی خارج از کشور در دانشگاه صنعتی شریف هم ا ندیشی٬ آشنایی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج با تحولات داخلی است.
حضور طولانی افراد در یک کشور بیگانه و ارتباط تنگاتنگ با توده مردم آن، چالش های متفاوتی در حوزه های سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی ایجاد می کند و روی همین اصل برخی از کارشناسان بر ضرورت سفر گاه و بی گاه ایرانیان مقیم خارج و به خصوص دانشجویان به زادگاه مادری تاکید دارند.

*** کاهش ارزش ریال داغ ترین بحث 
در اولین موضوع برای گفت و گو اکثر دانشجویان غیر بورسیه ایرانی مقیم خارج به کاهش ارزش ریال در مقابل ارزی های رایج خارجی اعتراض داشته و خواستار رسیدگی به این موضوع بودند.
برخی از آنان با اشاره به هزینه بالای زندگی و تحصیل در کشورهای خارجی اظهار داشتند: خانواده ها بر اساس قیمت دلار 10 هزار ریال برنامه ریزی کرده و کشور مقصد را برای تحصیل انتخاب کرده اند.
اکنون با سه برابر شدن قیمت دلار بسیاری از دانشجویان توان مالی خود را برای ادامه تحصیل در خارج از دست داده اند.
برخی نیز برای ادامه حیات در کشوری بیگانه اقدام به اجرای برنامه های ریاضتی کرده اند.
اکثر آنان از محله های خوب شهر به نقاط محروم و ناخوشنام نقل مکان کرده اند که پیامدهای نامطلوبی برایشان داشته و چهره دانشجوی ایرانی و مسلمان را مخدوش کرده است.
اکنون قیمت همه چیز برای دانشجویان ایرانی در خارج از کشور سه برابر شده است.
دانشجویان هنگام انتخاب دانشگاه مبدا تمام برنامه ریزی های مالی خود را براساس دلار 10 هزار ریالی انجام داده و اکنون به خاطر مواجه شدن با مسایل و مشکلات مالی خود و خانواده به خاطر نوسان قیمت ریال در برابر ارزهای خارجی خواستار حمایت دولت از آنان برای ادامه تحصیل هستند.
در همین حال عده ای از این دانشجویان با کمک دولت مخالف بوده و اعلام کردند که پرداخت ارز از سوی دولت به این گروه به نوعی ضایع کردن حقوق دانشجویان شاغل به تحصیل در داخل کشور است چرا که برخی از این دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل خود به ایران باز نمی گردند.

*** ما و فرزندانمان را رها نکنید 
دوری طولانی مدت از سرزمین مادری و نبود کانال های ارتباطی مطلوب، فرهنگ کشور مادری مهاجران را تضعیف و در صورت غفلت آن را ممکن است مغلوب کند.
یکی از دانشجویان شاغل به تحصیل در آلمان که خواست نامش فاش نشود در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به تغلب فرهنگی و دینی کشورهای مقصد بر فرهنگ مهاجران و فعالیت برخی سازمان های اعتقادی برای جلب افراد در این خصوص گفت: من متاسفم که در این جمع عمده مشکلات مطرح شده از سوی حاضران اقتصادی است و باید گفت که این یک موضوع فردی می باشد.
وی که این بخش از سخنانش با مخالفت دیگر حضار روبرو شد ، افزود: مبلغان مذهبی به طور مرتب به منزل ما می آیند. دولت باید ما و فرزندان ما را رها نکند، دغدغه اصلی ما فرهنگی است.
این دانشجوی ایرانی ادامه داد: مردم برخی کشورها به علت بمباران رسانه ای و تاثیرات آن چهره نامقبولی از ایرانیان در ذهن خود ترسیم کرده اند. اکثر افراد خارجی پس از آشنایی و نشست و برخاست با احترام اذعان می دارند که شما آن چیزی نیستید که رسانه های خارجی درباره شما می گویند.

*** دستگاه های اجرایی به درخواست ها سریع پاسخ نمی دهند 
یک دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در انگلیس نیز با گلایه از عدم جذب دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور از سوی دستگاه ها و ارگان های دولتی و تاخیر چندین ماهه برای پاسخ به درخواست ها در این ارتباط گفت: نگاه امنیتی به دانشجو و بی پاسخ ماندن درخواست های وی برای همکاری ، زمینه ساز جدا شدن فرد از جامعه خویش را فراهم می کند.

*** اظهارات نابجای برخی از مقامات ما را دچار زحمت می کند 
یک دانشجوی ایرانی دیگر که در یک کشور عربی خاورمیانه مشغول تحصیل است ، در ارتباط با مشکلات دانشجویان ایرانی به خبرنگار ایرنا گفت : مردم کشورهای خارجی بر اساس اخبار رسانه های خود درباره مسائل مطرح شده نسبت به هر موضوعی واکنش نشان می دهند و سخنان نسنجیده و غیرمنطقی برخی از افراد، چهره ایران اسلامی و ایرانیان مقیم خارج از کشور را تخریب و عرصه را بر آنان تنگ می کند.
وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: در خارج از کشور هر فرد با ملیتش شناخته می شود و باید شرایط لازم را برای این که او بتواند از هویت خود و نظامش با تمام وجود دفاع کند ، فراهم کرد.

*** ما بچه پولدارهای بی سواد نیستیم 
یک دانشجوی دیگر ایرانی نیز در ارتباط با مسایل و مشکلات دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به خبرنگار ایرنا گفت : نامتناسب بودن عرضه و تقاضا در برخی رشته های دانشگاهی منجر به مهاجرت جوانان ایرانی به خارج از کشور شده است.
وی افزود: تامین هزینه های شهریه تحصیل، مسکن، تغذیه و تردد از شرایط اولیه تحصیل در خارج از کشور است که بدون حمایت تمام قد خانواده ها امکانپذیر نیست.

*** محدود بودن ظرفیت پذیرش دانشجو در کشور 
یک دانشجوی دیگر ایرانی که در مسکو تحصیل می کند در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که چرا برای تحصیل مسکو را انتخاب کردی؟ ، گفت : نتوانستم در کنکور قبول شوم، ظرفیت پذیرش دانشگاه ها محدود بود.
وی که در دانشگاه ˈماتیˈ شهر ˈمسکوˈ روسیه و در رشته هوا فضا و در مقطع دکترا تحصیل می کند، افزود: من 10 سال است که در مسکو زندگی می کنم . در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه پرداخت می کردم اما در مقطع دکترا بورسیه دانشگاه گرفتم.

*** نگاه نادرست به دانشجویان 
در همین حال برخی از دانشجویان ایرانی معتقدند که بعضی ها تصور می کنند که بچه هایی که برای تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند، پولدار هستند، تنبل و بی استعدادند و با پرداخت پول به دنبال مدرک می باشند.
یک دانشجوی دیگر ایرانی شاغل به تحصیل در لبنان نیز در این ارتباط گفت : ممکن است عده بسیار کمی از دانشجویان اینگونه باشند اما اکثریت قریب به اتفاق از افراد متوسط جامعه، با هوش و زحمت کش هستند و با حمایت خانواده تحصیل می کنند.
وی اظهار داشت: متاسفانه دیدگاه برخی از مسوولان نیز اینگونه است و در ارزیابی مدارک دانشگاه هر سال تغییرات جدیدی اعمال می شود و دغدغه اینکه آیا زمان فارغ التحصیلی مدرک این دانشگاه مورد تایید آموزش عالی کشور خواهد بود یا نه ، دانشجویان ایرانی را آزار می دهد
یکی دیگر از دانشجویان نیز اظهار داشت: کنترل و نظارت خوبست اما نگاه امنیتی به دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور آن ها را آزار می دهد

Comments

mood_bad
  • هنوز هیچ
  • chat
    Add a comment